0*Bisfenol A nedir?
İki fenol ve polikarbonat moleküllerinin birleşmesiyle elde edilen bir tür bileşiktir.Damacana, plastik, naylon, polyester ve PVC gibi maddelerin hammaddesidir. Gıda ambalajı olarak kullanıldığında kanserojen etki gösterdiği yüzlerce araştırma sonucu kanıtlanmıştır, Ayrıca vücudun hormonal yapısını bozarak ‘Obezite’ başta olmak üzere pek çok hastalığa da neden olmaktadır.

*Kandaki su oranının düşmesi vücutta ne gibi sonuçlar oluşturur?
Kandaki su oranının az da olsa düşmesi vücut performansının % 20-30 düşmesine neden olur. Vücudun bağışıklık sistemi zayıflar,ve halsizlik, yorgunluk gibi bedensel ve stres gibi psikomatik rahatsızlıklara yol açabilir.

*Çay, Kahve Kola gibi içecekler neden suyun yerini tutmaz?
Sudan başka hiçbir sıvı suyun yerine geçmez. Çay kahve kola gibi içeceklerin içindeki yabancı maddelerinde su ile atılması gerektiği için vücudun su kaybı yaşamasına neden olur. Kısacası, 20 bardak çay 1 bardak su değildir.

*Dünyadaki içme sularını kirleten başlıca faktörler nelerdir?
Hava Kirliliği, çevre kirliliği, tarım ilaçlamaları, sanayi atıkları ve şehirleşmenin getirdiği sonuçlar içme su kaynaklarını kirleten faktörlerin başında gelir.

*Waterlife Su Arıtma Sistemlerinin sağladığı faydalar nelerdir?
1.sınıf doğal kaynak suyu kalitesindeki içme suyunuzu , hiçbir sağlık ve güvenlik riski olmaksızın evin mutfağına ve işyerinize getirir. İçme suyuna ödediğiniz paradan tasarruf sağlar. Waterlife ile ideal içme suyunuz, sizin ve yakınlarınızın devamlı ve sürekli elinizin altında, kullanımınıza hazırdır.

*Suda bulunan faydalı mineraller nelerdir?
Kalsiyum,  Magnezyum , Sodyum, Potasyum  ve Florür.

*TDS ölçümünü hangi birime göre ve nasıl yapar?
Sudaki iletkenliği baz alarak *Ppm cinsinden ölçümünü yapar *ppm: Parts per Million-Maddenin Milyonda Biri

*Elektroliz testinin sonucu ne ifade eder?
Sudaki erimiş halde bulunan maddelerin doğrudan akım verilerek açığa çıkmasını sağlar.

*Kaçak Su Sensörü ne işe yarar?
Herhangi bir nedenle su sızıntısı olması durumunda, cihazı otomatik olarak kapatan özel bir sensördür.

*Waterlife su arıtırken elektriği ne için kullanır?
Su basıncının sürekli aynı basınçla cihaza verilmesi için kullanılır. Aylık elektrik tüketimi 1 KW/s bile değildir.

*Membran Filtrenin özelliği ve diğer filtrelerden farkı nedir?
R/O sistemini oluşturan temel ögedir. Yarı geçirgen bir zardır. Su içindeki tüm olumsuz unsurların sudan ayrılmasını sağlar. Diğer filtrelerin görevi ise Membran Filtrenin verimliliğini artırmanın yanı sıra lezzetli ve zengin mineralli ideal içme suyu elde etmeyi sağlar.

*WL-1500 Arıtmalı Sebil almak istiyorum ama yemeğe veya çaya suyu alırken zorluk yaşıyorum. Ne önerirsiniz?
Sebilinizden mutfak tezgahınıza ayrı bir musluk çekilerek içme suyuna doğrudan ulaşabilir. Sebze ve meyvelerinizi yıkayabilirsiniz.

*Zaten 2 yıldır kullandığım sebil var. Waterlife ile suyu arıtıp sebili doldurabilir miyiz ?
Özel bir sebil aparatı sayesinde Waterlife’dan aldığınız suyu kendi sebilinizde kullanabilirsiniz.

*İş yerime WL-1500 almak istiyorum ama mutfak 30 m uzakta hat çekebilir miyiz?
Kablo kanalları ile 30 m’den rahatça hat çekilebilir ve estetik açıdan da hiçbir olumsuz görüntü oluşturmaz.

*Kiracıyım 1 yıl sonra kendi evime taşınacağım. Waterlife’ı nakil ettirebilir miyim?
Nakil işlemleri, Yetkili teknik servisimiz tarafında itina ile yapılır. Sınırsız sayıda nakil yapılabilmekte olup, ücrete tabidir.

*Bugüne kadar bu suları içtik hiçbir şey olmadıNiye bu cihaza bu kadar bedel ödeyeyim ki?
Sizin ve sevdiklerinizin sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir  hayatınızın devamı ve bundan sonraki yaşamınızda su kaynaklı, kalıcı ve kronik rahatsızlıklara maruz kalmamanız için bu özel cihazımıza sahip olunmasını tavsiye ederiz.

*Waterlife Su Arıtma Cihazını almak istiyorum. Lakin, tezgahımın delinmesini istemiyorum, çözümünüz var mıdır?
Özel bir aparat yardımıyla musluğunun takılması mümkün olduğu gibi sıcak soğuk su ihtiyacınızı karşılayan üçlü musluk (armatür) ile de tezgahınızın delinmesine gerek kalmadan Waterlife’ a sahip olabilir ve güvenle kullanabilirsiniz.

*Reverse Osmosis sistemi sudaki mineralleri de süzüyor mu?
Waterlife’ın son filtresi olan Post Mineral Filtre suda bulunması gereken tüm faydalı mineralleri suya iade eder. Waterlife musluğundan 1. Sınıf sağlıklı, zengin mineralli ve lezzetli kaynak suyu akar.

*KAYNAMIŞ SU BAKTERİ VE VİRÜSTEN ARINDIRILMIŞ MIDIR?
Hayır, kaynama yalnızca belli bakterileri yok edebilir. Nitrat gibi çoğu kirletici kimyasallar ve ağır metaller kaynatılarak sudan ayrılmaz. Bazı durumlarda kaynatma işlemi suyu azalttığı için kirletici maddelerin konsantrasyonunu artırabilir. Çayın içindeki şekeri nasıl görmüyorsak, suyun içindeki gözle görmediğimiz ağır metaller de normal kaynamayla yok olmazlar.

*ARITILMIŞ SU GERÇEKTEN SAĞLIKLI VE GEREKLİ MİDİR?
Doğru tasarlanmış dünya sağlık teşkilatının onayından geçmiş arıtma sistemlerinden geçirilmiş sular elbette sağlıklı ve faydalıdır. Faydalarını özet olarak yukarıda zikredilmiştir. Ancak dikkat edilmeden hatalı seçilmiş olan arıtma cihazlarından temin edilen sular zararlı olabilir ve hatta hastalık yapabilir. (Bilhassa atık kanalı olmayan basit ikili üçlü arıtma sistemli arıtmalar)

*R/O Sistemiyle Dışarı Atılan Bazı Minarellere Vücudumuzun İhtiyacı Yok mudur?
İnsan vücudunun bazı minerallere olan ihtiyacı olduğu doğrudur. Ancak bu minerallerin istenilen seviyede alınması için en doğru yol iyi ayarlanmış bir diyettir. Söz konusu mineraller suda o kadar az miktarda mevcuttur ki; bir insanın günlük mineral ihtiyacını ne kadar su içerse içsin karşılayabilmesi mümkün değildir.

*SULARIN SINIFLANDIRILMASI NASIL YAPILIR?
Sulardaki kimyasal, fiziksel, biyolojik, zehirli maddeler vb. içerikleri; Türk Standartları 266' da belirtilen parametrelerin kabul edilebilecek min/max değerleri ile belirtilmiştir. Bu parametrelerin analiz edilmesi sonucunda suyun kullanım amacına göre uygunlugu değerlendirilebilir. Bu parametrelerden sadece birisinin standart degerler dışına çıkması suyun içme suyu olarak kullanılmasını engeller.

*TATLI SU VE ACI SU NE DEMEKTİR?
Toplam Çözünmüş Madde (TDS) suların mineral ve iyon zenginliğini gösteren önemli parametrelerden bir tanesidir. Tabiatta sular, kaynaklarına göre, TDS konsantrasyonları açısından farklılıklar. Sularda TDS değerinin yüksek olması (> 2000 ppm) hemen her kullanım amacı için suda iyon giderme işlemini gerektiren bir durumdur. Bu tip bir su endüstriyel veya sosyal su temininde kisitli amaçlar haricinde kullanılamayacağı gibi, sulama suyu amaçlı olarak ta kullanılamaz.

*YÜZEY SULARI İLE YERALTI SULARI ARASINDA NE GİBİ BİR FARK MEVCUTTUR?
Tatlı sular, yüzeysel su kaynakları ve yeraltı sularından temin edilir. Yüzeysel su kaynakları, bulanık ve tortuludur: Sulama amaçlı kullanımlar dışında mutlaka filtrasyon gereklidir. Yeraltı suları ise, çözünmüş madde konsantrasyonu açısından oldukça zengindir. Ancak, yeraltı suları, kalite olarak yüzeysel su kaynaklarına göre daha yüksek vasıftadır. Yeraltı katmanları arasındaki süzülme esnasında yüksek miktarda katı madde, çözünmüş formda yeraltı suyuna karışır. Yeraltı sularının TDS açısından zengin olma sebebi de budur. Yer altı sularında genelde rastlanan TDS degeri 600 - 900 ppm arasındadır.

*İÇME SUYU OLARAK KULLANMAYACAĞIZ, SUYUN ARITILMASI GEREKLİ MİDİR?
Musluklardan akan su, belki dogrudan içilmeyebilir, ancak dolaylı yollardan insan vücuduna girebilmektedir. Sebze, meyve yıkama, diş fırçalama ve vücut temizliğinde kullanılan suyun hijyenik olması oldukça önemlidir. Bunun dışında bina tesisatının ve evlerdeki cihazların korunması için suyun arıtılması gereklidir.

*HER SU ARITILARAK İÇİLİR HALE GELEBİLİR Mİ?
Evet, ancak farklı tipte sulara farklı arıtma üniteleri gerekecektir. Sadece musluk ( sebeke) suyu değil, eğer istenirse, denizsuyu ve atıksular bile içme suyu haline getirilebilir. Ancak, yatırım maliyetleri ve kullanılacak cihaz tipleri değişkenlik gösterecektir.

*ARITILMIŞ SU SAĞLIKLI MIDIR?
Doğru dizayn edilmiş arıtma sistemlerinden geçirilmiş olan sular elbette sağlıklıdır. Ancak, dikkat edilmeden hatalı seçilmiş olan arıtma cihazlarından temin edilen sular zararlı olabilir ve hatta hastalık yapabilir. Burada sorumluluk tamamıyla dizayn mühendisine aittir. Genelde cihaz kalitesizliğinden kaynaklanan problemler ikincil problemlerdir. Birincil problemler, yanlış dizayndan kaynaklanmaktadır.

*ARITMA SİSTEMLERİ NEREDEN ALINMALIDIR?
Su arıtma sistemleri konusunun uzmanı olan insanları çalıştıran ve müşteriye satış öncesi ve satış sonrası destek verebilecek olan fırmalardan alınmalıdır. Ucuz sistemler değil, işe yarayacak sistemler, pahalı sistemler değil, ihtiyacı karşılayacak sistemler seçilmelidir. Satın alma öncesinde mutlaka detaylı araştırma yapılmalıdır.

*SU ANALİZLERİNİ NEREDE YAPTIRABİLİRİM?Sistem seçiminin doğru olması için mutlaka su analize gönderilmelidir. Suyun analizini Hifzisihha Enstitüsü, üniversiteler ve özel laboratuarlarda yaptırmak mümkündür.

*SUDA HANGİ ANALİZLER YAPILMALIDIR?
Görünüm, renk, bulanıklılık, toplam sertlik, klorür, iletkenlik, nitrit, amonyak, nitrat, demir, kurşun, mangan, alkalinite, pH, toplam bakteri, koliform bakteri bakılması gereken temel parametrelerdir. Bu parametreler su hakkında genel fikir oluşumu için yeterlidir.

*TORTU FİLTRASYONU NASIL YAPILIR?
Genelde görünümü bulanık ve dibinde çökelti birakan sular, tortulu olarak degerlendirilir. Tortu, suyun kullanım amacı her ne olursa olsun, istenmeyen bir kirliliktir. Tortu ile renk parametrelerini birbirleriyle karıştırmamak gerekir. Renk, genelde sularda çözünmüş organik madde veya ağır metallerin varlığının göstergesidir. Tortunun çeşitli şekillerde giderilmesi mümkündür. Kum ve antrasit filtreler, otomatik geri yıkamalı tortu filtreleri ve kartuş filtreler bu amaca hizmet eden sistemlerden bazılarıdır. Bunlardan hem boyut olarak küçük, hem de maliyet olarak ucuz olan kartuş ve çelik filtreler sadece süzme görevi görür ve bu cihazların sık sık temizliğine ve peryodik bakımına dikkat edilmelidir. Kum ve antrasit filtrelerde ise filtrasyon sadece, süzme etkisiyle değil aynı zamanda adsorpsiyon etkisi ile de gerçekleşir. Doğru dizayn ve seçim yapıldıgı takdirde, oldukça efektif ve güvenilir bir şekilde çalışırlar. Ancak sistem dizaynında tank içi filtrasyon hızının 20 mt/saat'i geçmemesi gerekir. Bu degeri aşan durumlarda, sistemin adsorpsiyon etkisi kaybolacağı gibi, basinç kaybı da artacaktır.

*AKTİF KARBON NEDİR? NASIL BİR ARITMA SAĞLAR?
Aktif karbonun yaygın uygulama alanı, suyun içinde mevcut organik madde, renk, koku, tat ve klor giderimidir. Ancak burada, sözkonusu olan sadece fiziksel bir süzme işlemi değildir. Aktif karbon sistemler, fiziko-kimyasal arıtma yapan sistemlerdir ve suyun arıtılması esnasında adsorpsiyon mekanizması işlemektedir. Aktif karbon kömürümsü ancak çok geniş yüzey alanına (1000-1500 m2/gr) sahip bir malzemedir. Organik kirliliğin oldugu sularda ve klor giderme amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Aktif karbon ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir konu, bakteri üremesi için uygun ortam oluşturabilmesidir. Çünkü, aktif karbon organik maddeyi tutar ve eger suda bakteri varsa, bakteri bu organik maddeyi besin olarak kullanarak üreyebilir. Bu gibi durumlarda bakteri kaçağı oluşumu mümkündür. Bu sebeple aktif karbonun öncesinde ve sonrasında suyun dezenfekte edilmesi önemlidir. Aktif karbon sistemlerin dizaynında, ünite tankı içindeki yatak hızının klor giderimi için 25 m/saat'i organik madde giderimi içinse, 15 m/saat'i aşmaması gerekir. Bu hızı aşan durumlarda ünite verimli çalışmayacaktır.

*AKTİF KARBON MALZEMENİN KULLANIM ÖMRÜ NE KADARDIR?Aktif karbon malzemenin yılda bir değiştirilmesinde fayda vardır. Ancak bu değişim peryodu, ham suyun kalitesine ve arıtılan su miktarına göre sıklaşabilir ya da seyrekleşebilir.

*SUYUN DEZENFEKSİYONU NASIL YAPILIR?Suyun içindeki mikroorganizmal yaşamın kontrolü amacıyla suyun dezenfekte edilmesi şarttır. Dezenfeksiyon işleminin, bir çok şekilde gerçekleştirilmesi mümkündür. Ancak, en yaygın olarak klorlama ve ultraviyole dezenfeksiyon sistemleri kullanılmaktadır. Klor, eskiden beri en yaygın kullanılan dezenfektandır. Yaygın kullanımında klorun ucuz bir dezenfeksiyon sistemi olmasının yanısıra, kalıcı etkiye sahip olması da önemli bir etkendir. Klor, suya karıştırıldığı anda, suyun içindeki bazı organik maddeler ve ağır metallerle reaksiyona geçer. Tüm reaksiyonlar meydana geldikten sonra, 0.5 mg/lt serbest bakiye klorun suda bırakılması, nihai kullanım noktasına kadar mikroorganizmal faaliyeti önleyecektir. Ancak klorlama yapıldıktan sonra herhangi bir noktada, serbest bakiye klorun aktif karbon sistem vasıtası ile sudan alınması, arıtma sistemi sonrasında suyu mikroorganizmal kirlenmeye açık hale getirecektir. Klorlanmış su, aktif karbon sistemden geçirilse bile, 0,1 mg/lt bakiye klorun by-pass edilmesi tavsiye edilir. Ancak, klorun, suyun içindeki bir takım organik maddelerle birleşerek, insan sağlığına zararlı kanserojen kimyasal bileşiklerin (trihalometan, kloroform vb.) oluşumuna sebebiyet verdiği bilinmektedir. Klor kullanımı kontrolsüz yapıldığı takdirde bu tip kimyasalların oluşumu mümkündür. Bu sebepten dolayı, suyun dezenfeksiyonu amacıyla değişik kimyasalların kullanımı da her geçen gün artmaktadır. Ancak günümüzde klor halen, en sık kullanılan dezenfektandır. Suyun dezenfeksiyonu amacıyla kullanılan bir diğer yöntem ise, Ultraviyole Dezenfeksiyondur. Bu yöntemde, dalgaboyu 254.7 nanometre olan ultraviyole ışınımı kullanılır. Bu ışınım, suyun içindeki mikroorganizmaların, DNA yapısında bozulmaya sebep olup, üremeyi engeller. Ultraviyole sistemler, dezenfeksiyon amacıyla, oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak bu sistemlerde dikkat edilmesi gereken konu, sistemin nihai kullanıma mümkün olduğunca en yakın yere konmasıdır. Ayrıca, sistemden çıkan su özellikle atmosfere açık ayrı bir üniteye girmemeli ve bekletmeden kullanılmalıdır. Ayrıca, voltaj düşümleri veya elektrik kesintilerinde, sistemin bir jeneratör sistemine bağlı olması faydalı olacaktır. Sadece yüzde 10'luk bir voltaj düşümü, sistemin etkinliğini % 20 oranında azaltabilmektedir. Ultraviyole sistemlerin, estetik olarak görünümü bulanık olan sularda kullanılması durumunda, suyun UV ünite öncesinde hassas partikül tutma kabiliyetine sahip tortu filtrelerinden geçirilerek bulanıklılığının giderilmesi şarttır. Zira, mikroorganizmalar, büyük partiküllerin ışınımı engellemesi sonucu, UV üniteden canlı çıkabilmektedir. UV ünitelerin ayrıca peryodik bakımı önemlidir. Senede bir kere UV lamba değişimi ve ham su kalitesine bağlı olarak, peryodik olarak kuvars cam temizliğinin yapılması çok önemlidir. Bu temizliğin yapılmaması, UV ışınım etkinliğini azaltacaktır.

* KLOR KANSEROJENİ TETİKLER Mİ?Klor bazı organik maddelerle birleştiğinde kanserojen bileşikler oluşturabilmektedir. Eğer klorlanan suda organik madde var ise, kanserojen madde oluşumu mümkündür. Bu tip kanserojen maddeler aktif karbon ile veya ters osmos ile tutulabilmektedir.

*OZONLAMA NEDİR?Klorlama yerine kullanılabilen ve klorlamadan çok daha etkili bir dezenfeksiyon yöntemidir. Ancak yerinde üretilmesi ve pahalı bir yöntem olması kullanımını sınırlandırmaktadır. Avantajı, kanserojen kamyasal madde oluşumunun olmayışıdır.

*ARITMA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLERSadece yatırım maliyetine bakılarak yapılan değerlendirmeler çoğu zaman yanlış sonuşlar verebilmektedir. Ama bu en pahalı sistem en iyi sistem en iyisi anlamına gelmemektedir. Sistem ve teklif değerlendirmesinde istenen sonuç için optimum şartları sağlayan dizayn seçilmelidir. Optimum şartların sağlanması ise aşağıdaki unsurlara bağlıdır.

     Seçilen su arıtma üniteleri, temin edilen çıkış suyu nihai kullanım amacına uygun olmalıdır. Kullanım amacının dışına çıkan her ünite, gereksiz yatırım ve işletme maliyeti anlamına gelir.

    Ünitelerin seçimi esnasında hidrolik kapasite değil, arıtma kapasiteleri göz önünde bulundurulmalıdır. Arıtma kapasitesine göre seçilmeyen bir ünite istenen verimi sağlamayacaktır. Tipik bir değer olarak, özellikle kum ve aktif karbon filtreleri için tank içindeki hızın 20 mt/saat'i aşmaması gerekir. Aştığı durumlarda, filtrenin ana işlevlerinden olan adsorpsiyon işlevi kaybolur ve sadece süzme işlevi devam eder, basınç kaybının artmasına sebep olacaktır.

    Sistem dizayn edilmeden önce detaylı bir ham su analizinin yapılması faydalı olacaktır. Suyun içindeki kirletici parametrelerin ölçümü sistem dizaynında vazgeçilmez bir unsurdur.

   Tüketilecek su miktarının doğru belirlenmesi, optimum sistem seçimini sağlayacağı gibi, gereksiz yatırım maliyetinden de kaçınılmasını sağlayacaktır. 5.Su arıtma sisteminin montaj noktası 24 saat sürekli sabit basıncın sağlandığı bir nokta olmalıdır.

    Ev veya iş yerinde kullanacağınız yere göre en uygun olan makineyi tercih etmeliyiz ki hem Ekonomik, hem uzun ömürlü hemde randımanlı olsun.

    Alacağımız ürünün şahıstan ziyade, kurumsal bir şirkette ait olanını tercih etmeliyiz ki servis sorunu yaşamayalım. Şirket olmasının avantajları vardır. Şirkette A şahıs olmasa B şahıs vardır. Muhatap bulma imkânı daha fazladır. Şahıs olunca iş bırakma, hastalanma, ölüm v.s. den dolayı muhatap bulamayabiliriz.

   Alacağımız üründe mutlaka R/O sistemli ve mebranlı olmalı. Mebran da 50 lik, 75 lik, 100 lük… diye çaplarına göre değişir.

    Filtreleri kapsül/kapalı filtre olan ürünleri tercih edilmeli ki filtre değişimlerinde suyun kalitesi değişmemelidir. Açık filtreli olan ürünlerde filtre parti parti kalite değişebiliyor, suyun tadından şikâyet alınabiliyor.

   Ürün ilgili kurumlardan onaylı, sistem ve teknoloji olarak da günümüzde geçerliğini koruyan sisteme sahip olmasına dikkat etmeliyiz.

   Alacağımız ürünün Ekonomik sağlık ve Konfor yönünden bize sağlayacağı faydaları bilmeliyiz.

   Ürünle kullanılacak yer uyumlu olmalıdır. Kuyusuyuna veya deniz suyuna direk R/O sistemi kurarsak randıman alamayız. Makine kısa zamanda devre dışı kalır, yaptığımız yatırım da boşa gitmiş olur.

    Ürünün emsallerinden artıları nelerdir, bu artılar bize neler kazandırıyor kıyaslamalıyız.

*SERT SU NEDİR?Suyun sertliği, evsel, ticari ve endüstriyel kullanımlarda en çok rastlanan problemdir. Suya sertlik veren mineraller daha çok suda çözünmüş olarak bulunan kalsiyum ve magnezyum mineralleridir.

*FR (FRANSIZ SERTLİĞİ) NE DEMEKTİR?Fransız sertliği (Fr) veya mg/lt CaCO3 ülkemizde yaygın olarak sertlik sınıflandırmasında kullanılan birimlerdir. Suyun içindeki sertlik iyonlarının konsantrasyonunu tanımlamada kullanılır. 1 Fr derecesi 10 mg/lt CaCO3 sertliğine eşittir.

*SERT SU NE GİBİ PROBLEMLERE SEBEP OLUR?Sert suyun zararları çok kısa olarak aşağıdaki gibi verilebilir. Sert su ile evsel kullanımlarda daha fazla sabun ve temizlik ürünü kullanılır. Sert su değdiği her noktada temizlenmesi çok zor olan sabun çökeleklerine neden olur. Sudaki sertlik zamanla kendiliğinden veya su ısıtıldığında hızla çözünürlüğünü kaybeder ve geçtiği yüzeylere yapışmaya başlar. Su borularının içi hızla dolar, su basıncı ve akışı azalır. Suyun ısıtıldığı yüzeylerde daha da artan kireçlenme, yalıtkanlığa sebep olur ve elektrik tüketimini artırır. Kalorifer tesisatındaki kireçlenme yakıt tüketiminin artmasına sebep olur. Sabun çökeleği banyo veya dus sonrasında insan derisine yapışır. Deri gözeneklerini tıkar ve saç tellerini kaplayarak sertleştirir. Deriye yapışan bu kütle, bakteri üremesi için elverişli bir ortam yaratır. Sertlik mineralleri yemeklerde istenmeyen bir tat verir. Sert su ile yapılan buz buğulu bir görünümde olur.

* YUMUŞATILMIŞ SU DAHA BERRAK BUZ YAPAR MI?Yumuşak suda bulunmayan sertlik minerallerinin buzun kalitesi ile ilgisi yoktur. Buzun kalitesi doğrudan suyun içindeki çözünmüş iyonlarla ilgilidir. Buz yapmada en kaliteli su ters osmos ünite ile elde edilir. Diğer arıtma sistemleri ancak buz yapımında kısmi iyileştirme sağlar. Kaliteli buzun yapılabileceği suyun maksimum TDS'i, 150 mg/lt'dir.

* DOĞAL YUMUŞAK SU İLE YAPAY YUMUŞATILMIŞ SU ARASINDA NE FARK VARDIR?Doğal yumuşak sular genel olarak asidik yapıya sahiptir ve çok az çözünmüş mineral içerir. Bu da suyu korozif yapar. Yumuşatıcılar vasıtası ile yumuşatılmış sular ise, bazik karakterde olup, orta derecede çözünmüş mineral içerir. Bu tip suların, önemli bir korozif etkisi yoktur.

*YUMUŞATILMIŞ SU İLE BAHÇE SULAMAK DOĞRU MUDUR?Ham su sertliği 30 Fr üzerinde olan suların yumuşatıldıktan sonra bahçe sulamada kullanımı sakıncalıdır. Çünkü su sertliği yükseldikçe suya verilen sodyum miktarı da artmaktadır. Sodyum ise, bitki ve otların sulama suyunda bulunması sakıncalı olan bir parametredir. Sodyum açısından zengin sularla sulanan otlar sarımsı renkte olur.

*HER TÜRLÜ SU KAYNAĞI SULAMADA KULLANILABİLİR Mİ?Sulama amaçlı kullanılan suların TDS değerinin yüksek olmaması istenir. Hassas bitkilerin sulamasında 500 mg/Lt TDS, üst limittir. 1000 - 2000 mg/Lt TDS içeren suların ise hassas olmayan bitkilerin sulanmasında kontrollü olarak kullanımına izin verilebilmektedir. TDS açısından fazla zengin sularla sulanan toprak zaman içinde üzerinde bitki yeşermez duruma gelir.

*TERS OSMOS NEDİR?Ters osmos, suyun içindeki istenmeyen tüm mineralleri sudan ayıran ve saf su ve içme suyu teminine yönelik olarak kullanılan membran filtrasyon prosesinin adıdır. Bu sistemler çapraz akışlı olarak çalışırlar. Bilinen anlamda filtrasyon prosesi değildir. Çünkü membran üzerinde suyun geçişine izin veren gözenekler son derece ufaktır. (Yaklaşık 1 mm'nin 2.000.000'da biri delik çapi). Böyle ufak bir gözenekten sadece su molekülleri ve bazı çok ufak inorganik moleküller geçebilmektedir. Diğer moleküller ise konsantre su fazında sistemden dışarı atılır.

*TERS OSMOS SİSTEMLER NASIL İÇME SUYU ÜRETİR?Ters osmos üniteler genelde ön filtrasyon aşamaları sonrasında kullanılır. Su önce partikül filtreden geçirilir. Partikül filtrasyon, suyun içinde bulunan 5 mikrondan daha büyük olan tüm partikülleri tutar. (1 mikron = 0.001 mm) Partikül filtrasyon membranların tıkanmasını engellemek amacı ile kullanılır. Partikül filtrasyondan sonra su aktif karbon filtreden geçirilir. Aktif karbon ile suda istenmeyen koku, tat ve klor tutulur. Aktif karbon filtreden geçirildikten sonra su, tekrar 1 mikron filtrasyondan geçirilir. Burada daha ince taneciklerin tutulması sağlanır. Bu ünitelerden geçen su ters osmos membrana verilmeye hazırdır. Ters osmos membran suyun çözünmüş iyonları tutar. Suyun içindeki bu iyonlar arasında, ağır metaller, sodyum, kurşun, arsenik, nitrat, asbest ve diğer bir çok zararlı iyonlar bulunur. Su ters osmos membrandan çıktıktan sonra ikinci bir tat düzenleyici post aktif karbon mineralli filtreden geçirilir. Ters osmos üniteden çıkan su son derece güvenilir içme suyudur.

*TERS OSMOS (REVERSE OSMOSİS) SİSTEMLE EVİMDEKİ TÜM SUYU ARITABİLİR MİYİM?Aslında olabilir, ancak çok büyük bir sistem kurmak suretiyle ancak tüm evin genel su ihtiyacını karşılayabilir. Sistemin kompleksliği ve pahalılığı bu tip ticari kullanımları sınırlamaktadır. Ayrıca, bir çok evsel kullanım için bu kadar yüksek kalitede su gerekli değildir. Kullanım ve içme suyunu arıtma sistemi tercihinde hem ekonomik ve sağlık açısından dahima ayrı düşünülmesinde fayda vardır.

*TERS OSMOS (REVERSE OSMOSİS) İÇME SUYU SİSTEMLERİNİN BAKIMA İHTİYACI VAR MIDIR?Sistem içindeki partikül filtreler ve aktif karbon filtrelerin belli bir ömrü vardır ve periyodik olarak değiştirilmelidirler. Genellikle bu filtrelerin yılda bir değiştirilmesi yeterlidir. Değişim sıklığıi, ham su kalitesi ve arıtılan su miktarına göre değişebilir. Ters osmos membran ise düzenli bakım ile en az 3-5 sene dayanacaktır. Membran değişim zamanının gelip gelmediği konusunda uzmana danışılması gereklidir.

*REVERSE OSMOSİS SİSTEMDE TUTULAN MİNERALLERE İNSANIN İHTİYACI YOK MU?İnsan vücudunun bazı minerallere ve vitaminlere olan ihtiyacı doğrudur. Ancak, bu minerallerin istenen seviyede alınması için en dogru yol iyi ayarlanmış bir diyettir. Sözkonusu faydalı mineraller suda o kadar az miktarlarda mevcuttur ki, bir insanın günlük mineral ihtiyacını ne kadar çok su içerse içsin karşılayabilmesi mümkün değildir.

*LAVABO VE TUVALETLERDEKİ KIRMIZI LEKELER NEDEN KAYNAKLANIR VE NASIL GİDERİLİR?Kırmızı lekeler suyun içindeki demiri gösterir. Suda demir çok çeşitli şekillerde bulunabilir. Giderilmesi ancak klor dozajı veya ozonizasyon ve ardından çöktürme ya da filtrasyon ile mümkündür. Çözünmüş demir aynı zamanda yumuşatma sistemi ile de giderilebilir.

*LAVABO VE TUVALETLERDEKİ MAVİ-YEŞİL RENK NEDEN KAYNAKLANIR VE NASIL GİDERİLİR?Mavi-yeşil renkli lekeler suda bakır olduğunu gösterir. Su yumuşatma ünitesi ile giderimi mümkündür.

*SUDA KURŞUN NE ANLAMA GELİR?Kurşun insan sağlığı için ciddi bir risktir. Suya kurşun, kurşunlu borulardan ve contalardan karışabilir. Kurşun insanlarda, hipertansiyon, duyma zorluğu, anemi, böbrek hastalığı ve zeka kaybı yapar. Kurşunun sudan giderilmesi ancak ters osmos ünite veya su yumuşatma ünitesi ile mümkündür.